سرویس بهداشتی صحرایی پرتابل

هم اینک یکی از دغدغه های مهم سازمان های امدادی کشور در عملیات امداد رسانی تأمین سرویس های بهداشتی مناسب در مواقع بروز بحران و بویژه در مرحله استقرار اردوگاه های اسکان اضطراری و موقت برای آسیب دیدگان و امدادگران است.
این شرکت با درک حساسیت موضوع از مدتها پیش تلاشهای جدی خود را در این زمینه بکار گرفت و با انجام مطالعات فنی و کارشناسی و با بررسی انواع سرویس های بهداشتی مورد استفاده توسط دیگر نهاد های امداد رسان بین المللی ، سرانجام نسبت به طراحی اولیه و ساخت نخستین نمونه سرویس بهداشتی متناسب با شرایط بومی ایران اقدام ورزید.

خصوصیات مهم حمام و توالت امدادی اردوگاهی

 • قابلیت منتاژ در محل و برخورداری از حجم کم هنگام نگهداری که موجب سهولت در انبار داری و صرفه جویی در حمل و نقل می گردد.
 •  امکان نصب آسان و سریع سرویس ها در شرایط بحرانی و بویژه در هنگام استقرار اردوگاه های اسکان اضطراری و موقت.
 •  قابلیت شستشو و ضد عفونی ، و جمع آوری مجدد پس از بهره برداری جهت استفاده های بعدی
 • این سرویس ها چند منظوره بوده و امکان نصب دوش جهت تبدیل به حمام را نیز دارند. ضمن اینکه در پشت آنها فضایی در نظر گرفته شده تا بتوان دستشویی و یا ظرفشویی نیز در مجاورت آن نصب کرد.
 • بدنه این سرویس ها از نوعی مواد پلی اتیلنی ساخته شده که علاوه بر امکان شستشو ، و در عین حال سبکی وزن ، مقاومت لازم را در برابر وزش باد های شدید و یا ضربه داشته باشد.
 • در طراحی این سرویس ها بگونه ای عمل شده که نیازی به زیر سازی و حفر گودال جهت انباشته شدن فضولات نباشد و پسماندها در محفظه ای متحرک که قابل تخلیه می باشد نگهداری خواهد شد.
 • مخزن آب مصرفی این سرویس ها بر روی سقف آنها تعبیه شده که علاوه بر ذخیره آب به استحکام آنها در محل استقرار نیز بیفزاید.
 • بدنه این سرویس ها بگونه ای ساخته شده که به سهولت به یکدیگر متصل شوند ، بنابراین میتوان بسرعت چند سلول را به یکدیگر متصل ساخت و آنها را بصورت یک مجموعه بهداشتی مورد استفاده قرار داد.

این شرکت بعنوان یک موسسه تخصصی در زمینه تأمین و تدارک اقلام اردوگاهی و تجهیزات نجات ، با درک حساسیت موضوع از مدتها پیش تلاشهای جدی خود را در این زمینه بکار گرفت و با انجام مطالعات فنی و کارشناسی و با امکان سنجی کاربرد انواع سرویس های بهداشتی مورد استفاده توسط دیگر نهاد های امداد رسان بین المللی ، سرانجام نسبت به طراحی اولیه و ساخت نخستین نمونه سرویس بهداشتی متناسب با شرایط بومی و الگوی مصرف ایرانی اقدام ورزید. از جمله خصوصیات مهم این سرویس ها عبارتند از :

 •  قابلیت برپایی( مونتاژ )در محل و برخورداری از حجم کم هنگام نگهداری که موجب سهولت در امر انبار داری و صرفه جویی در حمل و نقل می گردد. بعلاوه امکان نصب آسان و سریع سرویس ها در شرایط بحرانی و بویژه در هنگام استقرار اردوگاه ها در کمتر از 15 دقیقه بدون نیاز به ابزار خاص ، پیچ و مهره و یا جرثقیل از ویژگی های مهم این محصول است .
 • بدلیل استفاده از ساندویچ پنل پلی اتیلنی، دارای قابلیت های جمع آوری مجدد برای شستشو و ضد عفونی است ضمن اینکه ، سبکی وزن (کمتر 100 کیلوگرم ) ، مقاومت بالا در برابر وزش باد های شدید و یا ضربه ، امکان حمل توسط افراد از دیگر قابلیت های آن می باشد .
 • این سرویس ها چند منظوره می باشند و امکان نصب دوش جهت تبدیل به حمام ، سرویس بهداشتی ایرانی و یا حتی فرنگی را نیز دارند. ضمن اینکه در پشت آنها فضایی تعبیه شده تا بتوان دستشویی و یا ظرفشویی نیز در آن محل نصب کرد.
 • در طراحی این سرویس ها بگونه ای عمل شده که نیازی به زیر سازی و حفر گودال جهت انباشته شدن فضولات نباشد و پسماندها در محفظه ای متحرک و قابل تخلیه نگهداری شود. ضمن اینکه در صورت ضرورت می توان با اتصال سبتیک آن ها را به چاه فاضلاب نیز متصل ساخت.
 • در داخل سقف این سرویس ها مخزن آب مصرفی تعبیه شده که علاوه بر ذخیره آب به استحکام آنها در محل استقرار نیز می افزاید . همچنین لوله ها انتقال آب در داخل بدنه کابین تعبیه شده است .
 • بدنه این سرویس ها بگونه ای ساخته شده که با سهولت به یکدیگر متصل می شوند ، بنابراین میتوان بسرعت چند سلول را به یکدیگر متصل ساخت و آنها را بصورت یک مجموعه بهداشتی مورد استفاده قرار داد.
 • برجسته ترین خصیصه این سرویس ها انطباق آن با فرهنگ بومی ایرانی و الگوی رایج مسلمانان مبتنی بر امر (طهارت) با آب است.

بیان این نکته بجاست که یک نمونه از این سرویس ها پیش از این در سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر نصب و مورد بررسی های دقیق کارشناسی قرار گرفته که پس از انجام تغییرات مکرر بر روی اجزاء آن نهایتاٌ تأییدیه کارشناسان فنی این سازمان را احراز کرده است.

از سوی دیگر بنظر می رسد با توجه به تجربیات حاصل از عملیات امداد رسانی اخیر به زائران اربعین حسینی در حرکت به سمت عتبات عالیات در کشور عراق ، این سرویس ها از قابلیت مناسبی در اینگونه مراسم برخوردار باشد.