مخزن تاشو آب

مخزن تاشو آب

آبرسانی اضطراری در شرایط بحران

 

در هنگام بروز حوادث غیر مترقبه و بحران های طبیعی و همچنین آمادگی و مقابله با بحران های طبیعی، تأمین، ذخیره و توزیع آب شرب بعنوان اولین و حیاتی ترین نیاز آسیبدیدگان و امدادگران می باشد.
هم اکنون در بسیاری از کشورهای دنیا در حال برنامه ریزی برای تأمین آب شرب در شرایط اضطراری بوده و در این راستا استانداردهای کمی و کیفی آب در شرایط اضطرار منتشر شده و مطالعات متعددی بـرای شناسایی موانع آبرسانی انجام میشود تا برنامه ریزان در سطح استانی و ملی قادر باشند امکانات، تجهیزات مناسب جهت ذخیره و توزیع آب شرب در شرایط بعد از بحران های طبیعی مانند زلزله، سیل، جنگ، خشکسالی، آتشسوزی و غیره را تهیه نمایند، لذا به شرح زیر سه محصول کاربردی جهت ذخیره و توزیع آب شرب در زمان بحران معرفی می گردد:

مخزن آب تاشو (مخزن کیسه ای)

 

این نوع مخازن برای اولین بار در ایران با مواد اولیه مرغوب تولید گردیده است و به مخازنی اتلاق می گردد که با پارچه های مقاوم در برابر خوردگی و پارگی تولید شده اند و به صورت کیسه ای مایعات را نگهداری می کنند.
سبکی، سهولت استفاده در هنگام مصرف، نگهداری آسان و انبارداری کم هزینه̨ بهای مناسب و ….. از جمله خصوصیاتی است که بتدریج موجب جایگزین شدن مخازن آب تاشو بجای مخازن فلزی و پلی اتیلنی در عملیات امداد و نجات، آبرسانی اضطراری شهری و اردوگاهی و همچنین ارائه خدمات شهری گردیده است .

مطلب پیشنهادی: گالن تاشو آب

کاربرد های مخازن تاشو آب

 

مهمترین ویژگی این مخازن در سرعت و سهولت نصب و انبارداری است . لذا در موارد ذیل کاربردهای فراوانی دارد:

• ذخیره سازی آب شرب در مخازن تاشو جهت توزیع آب در اردوگاه های آسیب دیدگان حوادث غیر مترقبه.
• توزیع آب به وسیله انواع ماشینهای نیمه سنگین و سنگین(مانند وانت نیسان،وانت مزدا،ایسوزو و ….) مجهز شده به مخازن تاشو آب.
• استفاده از مخزن تاشو آب جهت توزیع آب شرب در مناطق شهری و روستایی دچار کمبود یا قطع آب.
• استفاده از مخزن تاشو آب جهت آبرسانی در بخش کشاورزی و نگهداری و مدیریت آب در جنگل ها و مراتع .
• ذخیره سازی آب در مخازن تاشو آب در معادن و محل های صعب العبور

 

مقایسه مخازن تاشو آب با مخازن فلزی آب

 

 1. وزن کمتر : بدلیل استفاده از مواد پلی مری مسلح و مقاوم محصول دارای وزن کمتری است (10/1 ) در نتیجه به آسانی جابجا شده و و هزینه های جابجایی تانکر های فلزی را ندارد.
 2. انبار داری و نگهداری : جمع شدن این مخازن ، باعث کاهش حجم شده و در پرژه های فصلی و موسمی مشکل انبار داری را کاهش می دهد.
 3. تعمیر : برای تعمیر مخازن تاشو به حداقل تخصص و ابزار نیاز است و بدلیل امکان شتشوی آسان نگهداری از محصول به راحتی میسر است .
 4. قابلیت استقرار در هر سطحی : با توجه به فرم پذیری این مخازن امکان استفادی آن در سطوح شیبدار و غیر مسطح میباشد و نیاز به آماده سازی و زیرسازی محل استقرار ندارد .
 5. توزیع بار : استفاده مخازن کیسه ای در مکانهایی که بوسیله مواد نرم پوشش شده اند نظیر عایق رطوبتی پشت بام بدلیل توزیع بار صفحه ای هیچگونه آسیبی به سطح زیر کار وارد نمی کند در صورتی که مخازن فلزی با وارد آوردن فشار نقطه ای عملا” مشکل ساز می شود.
 6. مخازن زیر زمینی : استفاده از مخازن زیر زمینی به عنوان مخازن پس آب ( سبتیک) و یا مخازن آب مصرفی در مخازن تاشو به دلیل ارتفاع کم و مقاومت در برابر خوردگی بسیار مرقون به صرفه تر و عملی تر است.
 7. عایق الکتریکی : مواد تشکیل دهنده مخازن تاشو از پلی مر (PVC) بوده و به این بدلیل عایق الکتریکی بسیار مقاومی است.
 8. ضربات یا فشار های احتمالی : بدلیل انعطاف پذیری و مقاومت بسیار بالای مواد مواد سازنده این مخازن نسبت به نوع فلزی
  خود از عمر بیشتری و صدمه پذیری کمتری برخوردار است.
 9. امکان اتصال مخازن: بدلیل هم سطحی مخازن و امکان ایجاد خروجی در نقاط مختلف مخزن ، به سادگی و با رابط پلی مری مانند انواع شلنگ و لوله منعطف امکان اتصال مخازن و ایجاد مجموعه برای افزایش ظرفیت ذخیره وجود دارد.
 10. امکان تولید این مخازن منطبق با سایز مورد نیاز مشتری جهت استقرار در محل بار انواع وانت و کامیونت با مشخصات فنی زیر:
  • فلنچ های ورودی و خروجی: این فلنچ ها از جنس پلی اتیلن HD با قطر تبادل 20 میلیمتر می باشد و با روش جوش به لایه داخلی و با روش فلنچ مهره ای به مخزن مقاومتی متصل گردیده.
  • نوع دوخت: به دلیل اینکه در دوخت این مخازن به هیچ عنوان نمیتوان از چرخ خیاطی یا چسب و…. استفاده نمود ، در دوخت این مخازن از تکنولوژی جوش هایفرکانس با عرض 22 میلیمتر استفاده گردیده ( این تکنولوژی بهترین روش اتصال در این صنعت شناخته می شود)
  • بسته بندی: مخازن تولیدی این شرکت دارای کاور بسته بندی منقوش به اتیکت مشخصات مخزن و حجم آن می باشد.

مطلب پیشنهادی: الگوی استفاده از سرویس های بهداشتی در ایران

انواع مخزن تاشو آب

 

انواع مخازن آب تاشو امدادی به شرح زیر می باشد:

مخزن آب تاشو مخصوص محل بار وانت بار سنگین و نیمه سنگین جهت آبرسانی سیار

 

مخازن آب سیار که جهت حمل آب در مواقع بروز حادثه و اختلال در شبکه آبرسانی در سطح شهرها و یا روستاهها و مناطق صعب العبور استفاده می گردد ، مطابق با اندازه های قسمت بار انواع وانت (مانند وانت نیسان،وانت مزدا و کامیونت ایسوزو) از ظرفیت 500 لیتر تا4000 لیتر با پارچه مخصوص همراه با نگهدارنده مخزن در گوشه ها جهت ثابت کردن آن در قسمت بار به همراه یک عدد زیر انداز جهت محافظت بیشتر از مخزن طراحی شده است .

تصاویر زیر تعدادی از این مخازن که به سفارش شرکت آب و فاضلاب تهران در قسمت وانت بار نصب گردیده را نشان میدهد:

مخزن آب تاشو مخصوص محل بار وانت بار سنگین و نیمه سنگین جهت آبرسانی سیار

مخزن آب تاشو مخصوص محل بار وانت بار سنگین و نیمه سنگین جهت آبرسانی سیار

مخزن آب تاشو بالشتکی جهت استقرار در سطح

 

این نوع مخازن جهت ذخیره سازی و توزیع آب در مواقع بروز حوادث غیر مترقبه در سطح شهر و یا روستا مورد استفاده قرار می گیرد . ظرفیت این مخازن از 500 لیتر تا10.000 لیتر می باشد و با پارچه رویه پی وی سی(pvc) تولید می گردد . جهت محافظت بیشتر از مخزن یک عدد زیر انداز ارائه می گردد.

مخزن آب تاشو بالشتکی جهت استقرار در سطحمخزن آب تاشو بالشتکی جهت استقرار در سطح

 

جهت سهولت در توزیع آب یک عدد کلکتور توزیع آب 5 شاخه پرتابل میتوان به مخزن تاشو آب متصل نمود :

کلکتور توزیع آب

کلکتور توزیع آب

 

مخازن تاشو عمودی 5000 لیتری

 

نسل جدید مخازن تاشو می باشد که با سطح اشغال کمتر و فشار آب خروجی بیشتر که به دلیل شکل و فرم، این مخازن دارای سازه فلزی می باشد که در محل استفاده به مخزن متصل می شود.

 

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *